Top Bar

Staff Directory

Note: If a teacher has a website, click on View Profile to access the link. 

Janice Adams

GUIDANCE SECRETARY

Jeffery Albright

MUSIC-STRING TEACHER

Stacy Andrejczyk

SCIENCE TEACHER

Rebecca Andujar

ENGLISH TEACHER

Nicole Archibald

PHYS ED TEACHER

Matthew Aronin

ENGLISH TEACHER

Ashley Atwood

SOCIAL STUDIES TEACHER

Michelle Baker

ENGLISH TEACHER

Eva Balazs

MATHEMATICS TEACHER

Jeanine Baldwin

TEACHER GRADE 6

Brian Barlaam

SCHOOL PSYCHOLOGIST

Margaret Bayers

ENGLISH TEACHER

Mark Bilotta

MUSIC-BAND TEACHER

Nicole Bilotto

TEACHER MUSIC

Harrison Black

PARAPROFESSIONAL

Stephen Black

SUBSTITUTE TEACHER/PARA

Daniel Boocks

TECHNOLOGY ED TEACHER

Christopher Boucher

TEACHER

Leah Brown-Swanson

SCIENCE TEACHER

Linda Bucci

SPEECH/LANGUAGE PATHOLOGIST

Michelle Burtt

PARA - SPECIAL EDUCATION

Steven Byrne

TEACHER GRADE 6

Nicola Callahan

LIBRARY/MEDIA TEACHER

Margaret Capodanno

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Susan Christoffersen

WORLD LANGUAGE TEACHER

Mary Cipu

MATH RESOURCE TEACHER

Lisa Clancey

PARA - SPECIAL EDUCATION

Patrick Cole

ENGLISH TEACHER

Fanny Connolly

WL TEACHER

Mary Corbiere

MATH TEACHER

Jennifer Cowenhoven

WORLD LANGUAGE TEACHER

Kelly Cummings

SCHOOL COUNSELOR

Steven Deangelo

ASSISTANT PRINCIPAL M.S.

Andrew DeCastro

SUB

Debra Delahunt

PHYSICAL EDUCATION TEACHER

Anne Dellamarggio

ENGLISH TEACHER

Jill Denomme

TEACHER GRADE 6

Therese Desilva

NON-REMEDIAL READING TEACHER

Stephanie Devito

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Cheryl Dias-Kohler

SCIENCE TEACHER

David Dickenson

HEALTH EDUCATION TEACHER

Ann Donovan

PARA - SPECIAL EDUCATION

Mary Doolan

SUBSTITUTE TEACHER/PARA

Heather Dyer

TEACHER GRADE 3

Susan Eckert

MS SECRETARY/RECEPTIONIST

Michelle Flashman

FAMILY & CONSUMER SCIENCES

Abbey Flink

PARA - SPECIAL EDUCATION

Lisa Friedrichs

READING-REMEDIAL TEACHER

Michael Friedrichs

ART TEACHER

Kerry Gilhuly

MATHEMATICS/SCIENCE TEACHER

Barbara Gill

PARA - SPECIAL EDUCATION

Gail Glogan

PHYSICAL EDUCATION TEACHER

Vlasta Grech

WORLD LANGUAGE TEACHER

Shannon Ann Halpin

SCIENCE TEACHER

Cathleen Hamill

HEALTH EDUCATION TEACHER

Kathleen Harder

SCHOOL COUNSELOR

Richard Haxhi

SOCIAL STUDIES TEACHER

Mary Patricia Hennessey

SP ED TRAINER

Barbara Herman

MS SERVICES SECRETARY

Maria Hernandez

WORLD LANGUAGE TEACHER

Leah Hintz

PARA - SPECIAL EDUCATION

Sara Hoefer

MUSIC-GENERAL TEACHER

Lauretta Janz

RLMS PRINCIPAL SECRETARY

Charles Jeffryes

MUSIC-BAND TEACHER

Debra Jones

SOCIAL STUDIES TEACHER

Sandy Jones

SUB

Anne Joyce

GIFTED RESOURCE TEACHER

Fiorina Kaplan

WORLD LANGUAGE TEACHER

Lori Kempton

FAMILY & CONSUMER SCIENCES

Trinity Klein

LONG TERM SUB

Gjorgj Kroqi

MUSIC-STRING TEACHER

Sandra Kryspin

WORLD LANGUAGE TEACHER

Lauren Kulas

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Amy Lafond

MUSIC-GENERAL TEACHER

Jake Lahiff

PARAPROFESSIONAL

Mary LaPierre-Grasso

WORLD LANGUAGE TEACHER

Janice Lareau

TEACHER GRADE 6

Justine Lasala

SECONDARY CURR LDR-SCIENCE

David Lazar

TEACHER

Patricia Lichtenstein

CLC PARAPROFESSIONAL

Kelly Lindine

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Linda Lindine

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Jackie Lockwood

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Bernardo Loredo

HEAD CUSTODIAN

Karen Louie

TEACHER GRADE 6

Shari Maline

HEALTH EDUCATION TEACHER

Julia Malumphy

INTERN

Cynthia Manware

ENGLISH TEACHER

Jason Martin

SCHOOL PSYCHOLOGIST

Hector Martinez

CUSTODIAN III

Elaine Marus

PARA - SPECIAL EDUCATION

Christopher McAleese

COMPUTER TEACHER

Angelina Mcclain

WORLD LANGUAGE TEACHER

Jacquelyn McManus

SRBI COORDINATOR

Karyn Ann McNeil

SCHOOL COUNSELOR

Patrick Mediate

PE TEACHER

RAJ MEHTA

INTERN

Lenny Moitoso

SOCIAL STUDIES TEACHER

Tara Montaine-Varge

PARA - SPECIAL EDUCATION

Vincent Montanaro

CUSTODIAN III

Marie Monteiro

FOOD SERVICE

Kimberly Mullen

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Robert Murray

CUSTODIAN III

Blanche Natali

ENGLISH TEACHER

Rosemary Ann Nigro

PARA - SPECIAL EDUCATION

Peter Nikac

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Kevin O'Hara

MATHEMATICS TEACHER

Lisa Olivere

DIRECTOR OF SS

Matthew Onderko

TEACHER GRADE 6

Alexander Outhouse

CUSTODIAN III

Lauren Paladino

TEACHER GRADE 6

Christine Paradis

STEAM/GIFTED TEACHER

Alex Paris

COMPUTER TECHNICIAN

Jean Parkin

TEACHER SPED

Joseph Pensanti

CUSTODIAN III

Parthena Proskinitopoulos

COMPUTER TEACHER

Jason Purzycki

DEAN

Kimberly Rapp

SCIENCE TEACHER

Paul Rasmussen

SECONDARY CURR LD-MATHEMATICS

Kathleen Reddy

TEACHER ART

Elena Reilly

TEACHER GRADE 6

Thomas Reilly

MATHEMATICS TEACHER

Kelly Renna

SCHOOL COUNSELOR

Christopher Richards

TECHNOLOGY ED TEACHER

Marie Riggs

SPEECH/LANGUAGE PATHOLOGIST

Eileen Roxbee

INTERIM DIR OF ELEMENTARY LANG

Richard Savona

MATHEMATICS TEACHER

Monica Schaper

LANGUAGE ARTS SPECIALIST

Karin Shaughnessy

ASSISTANT PRINCIPAL M.S.

Lisa Shemesh

MATHEMATICS TEACHER

Peggie Shore

WORLD LANGUAGE TEACHER

Julianne Siladi

PSYCH EVALUATOR

John Simko

PARA - SPECIAL EDUCATION

Phillip Simpson

SOCIAL STUDIES TEACHER

Robert Sims

Bethany Sockel

BOARD CERT. BEHAVIOR ANALYST

Rodger Stebbins

SCHOOL COUNSELOR

Debra Strachan

PARA - SPECIAL EDUCATION

Ryan Swaller

TEACHER GRADE 6

Jennifer Swingler

SEC CURR LDR-ENGLISH/LA /RDG

Jeffrey Syrop

PHYSICAL EDUCATION TEACHER

Alexander Szabo

MUSIC DIRECTOR

Michelle Taddei

MATHEMATICS TEACHER

Megan Tiley

PRINCIPAL MIDDLE SCHOOL

Justin Tomczyk

SOCIAL STUDIES TEACHER

Matthew Tomei

TEACHER GRADE 6

Bridget Toothaker

HEALTH EDUCATION TEACHER

Christopher Varcoe

SCIENCE TEACHER

Amy Vernon

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Jane Vigliotti

WORLD LANGUAGE TEACHER

Lili Walker

COMPUTER TEACHER

Laura Webster

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Emily Weiner

SPEECH LANGUAGE PATHOLOGIST

Ann White

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Kimberly Wilusz

TEACHER GRADE 6

Erin Wojdaszka

SPECIAL EDUCATION TEACHER

Anna Wood

BUILDING SUB

Maryclaire Woron

ART TEACHER

Amy Yazbak

SP ED TRAINER

Walter Young

SCHOOL PSYCHOLOGIST

Owen Zimmerman

SCIENCE TEACHER